czwartek, 19 grudnia 2013

Przygotowanie otoczenia na przybycie nowego domownika


Podejmując decyzję o adopcji lub kupnie szczeniaka, musimy się na to porządnie przygotować. Zaopatrzyć w wyprawkę. Będą potrzebne dwie miski, posłanko, bezpieczne dla szczeniaka zabawki i gryzaki, podkłady higieniczne (kupujcie te z apteki są tańsze od tych ze sklepów zoologicznych), obroża i smycz, ewentualnie klatka kennelowa (polecam
). Wszystkie pomieszczenia w domu, do których będzie miał dostęp szczeniak powinniśmy obejść na czworaka. Zabezpieczyć lub zasłonić wszystkie gniazdka elektryczne, pochować kable – nowy domownik może zainteresować się wszystkim, dlatego tak ważne jest sprawdzenie mieszkania z jego perspektywy. Jeżeli macie dywany, które lubicie to też lepiej je złóżcie i schowajcie. W trakcie nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz, nie raz przydarzy się wpadka. Pomyślcie też o zabezpieczenie zasłon i firan, kwiatów doniczkowych, które stoją na podłodze. Niektóre z nich mogą być trujące. I oczywiście pochowajcie buty oraz inne cenne przedmioty, które mogą stać się ofiarą mlecznych zębów naszego pupila. Pamiętajcie o usunięciu z pomieszczeń w których będzie przebywał maluch wszelkich środków do czyszczenia i opakowań po nich.Wybierzcie lecznice dla zwierząt, sprawdźcie opinie w Internecie, popytajcie znajomych, innych właścicieli psów. Przy wyborze gabinetu kierujcie się tym, czy posiada wyposażenie takie jak USG, RTG, aparat do badania krwi, czy przeprowadza zabiegi chirurgiczne. Nawet najlepszy specjalista nic nie zrobi nie mając odpowiedniego sprzętu diagnostycznego. Wybór dobrze wyposażonej lecznicy staje się istotny w momencie, gdy dzieje się coś poważnego. Nie trzeba wtedy jeździć z chorym lub rannym psem, po różnych lecznicach, żeby zrobić odpowiednie badania. I jeszcze coś na wszelki wypadek sprawdźcie, w której lecznicy jest dyżur całodobowy, bo może się przydarzyć coś nagłego poza normalnymi godzinami otwarcia gabinetu.


Ważne jest też jedzenie. Zapytajcie co piesek wcześniej jadł. Nie zmieniajcie mu radykalnie diety, zmiany wprowadzajcie stopniowo. Jeżeli po odbiorze szczeniaka macie jakieś wątpliwości co do jego stanu zdrowia, skonsultujcie się z lekarzem weterynarii. Psy z hodowli i ze schroniska mają założone książeczki zdrowia. W przypadku gdy szczenię nie ma książeczki prawdopodobnie oznacza to, że poprzedni właściciel nie zadbał o szczepienia i regularne odrobaczenie pieska. Pomimo wszystko zapytajcie czy te czynności zostały wykonane. Jeżeli macie wątpliwości co do prawdomówności właściciela matki szczeniąt, zapytajcie o nazwisko weterynarza. Bardzo ważną kwestią jest odrobaczenie suczki w ciąży, a później szczeniąt .
Przed planowym odbiorem szczeniaka spróbujcie załatwić sobie tygodniowy urlop, żeby nie zostawał po 10 godzin sam w nowym, nieznanym mu otoczeniu.

3 komentarze:

 1. Miotła musi być bardzo smaczna:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Adoptujac pieska ze schroniska trzeba KONIECZNIE udac sie z psiakiem do weterynarza i zrobic wszystkie szczepienia oraz odrobaczyc pupilka.Taka jest niestety prawda,schroniska nie wywiazuja sie ze swoich zobowiazan,mimo ze informuja ,,nabywce,, o dokonaniu wszelkich niezbednych szczepien.Nie pytam dlaczego tak jest,ale to smutny fakt potwierdzony przez kilkunastu wlascicieli czworonogow.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za komentarz i tę informację. A które to było schronisko w jakim mieście? Bo może warto by było nagłośnić tę sprawę

   Usuń