wtorek, 21 stycznia 2014

Banki psiej krwi

Jakiś czas temu w programie informacyjnym telewizji Polsat został nadany materiał o akcji oddawania krwi przez psy. Jakiż to był piękny obrazek: zadowoleni właściciele, trochę zestresowane pieski, no ale cel chwalebny. Czworonogi otrzymywały worek karmy i chustkę na szyję. Materiał telewizyjny na prawdę świetnie zmontowany i taki wzruszający. A jak wygląda rzeczywistość, o której twórcy materiału nie wspomnieli. Banki krwi dla psów są instytucjami komercyjnymi. Jeżeli stałoby się coś Waszemu czworonogowi i potrzebna byłaby transfuzja krwi to jedna jednostka krwi (450 ml) kosztuję od 400 zł do 500 zł. Jeżeli myśleliście, że jak pieski oddają swoją krew prawie za darmo, to Wasz pupil otrzyma ten życiodajny płyn bezpłatnie, (no może plus koszty transportu) to jesteście w błędzie. Banki krwi to firmy nastawione na zysk. Oczywiście te instytucje pomagają zwierzętom, ale ta pomoc jest kosztowna. Właściciele psów chorych na hemofilię miesięcznie wydają około 500 zł za transfuzję. Ale jest alternatywa. Można poprosić znajomego właściciela psa (który musi spełniać pewne warunki, które wymienię później) o oddanie krwi. 


Warunki jakie musi spełnić psi dawca:
 • musi być zdrowy,
 • waga około 30 kg, najlepiej powyżej 28 kg (pies może oddać 90 ml krwi na 1 kg ciała),
 • aktualne szczepienia,
 • regularne odrobaczanie,
 • zabezpieczenie przed pasożytami zewnętrznymi (czyli kleszczami i pchłami),
 • wiek od 1 roku do 7 lat,
 • pies musi być w miarę spokojny, chodzi o to, żeby nie odgryzł lekarzowi ręki – pobranie krwi trwa około 30 minut.

Psy mają 8 lub 12 grup krwi (sprawdzałam w różnych źródłach, niektóre podają 8, a inne 12). Przy pierwszej transfuzji krwi nie jest ważna grupa krwi, nie może dojść do konfliktu serologicznego – to wiem na pewno konsultowałam to z lekarzem weterynarii.
Pies może oddać krew raz w miesiącu bez uszczerbku na zdrowiu.Podziękowania dla Pana Wojciecha Tlustochowicza lekarza weterynarii, za wsparcie merytoryczne. Lecznica Multivet w Krakowie.

3 komentarze:

 1. My mamy temat zamknięty, bo Łopian waży pięć razy za mało;) Poza tym - spokojny to on nie jest...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie Łopian się cieszy, że nie spełnia wymagań:). Ale warto zrobić taką prywatną listę piesków, które mogłyby oddać krew w sytuacji kryzysowej. Tak na wszelki wypadek. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. We Wrocławiu jest Bank Krwi dla Psów i Kotów przy Klinice INTERWET na Ślężnej. Mają na stanie krew kocią i psią.

  Namiary: dr Karol Kirstein tel. 607-345-294

  OdpowiedzUsuń